Preşedintele României, Nicuşor Dan, a declarat joi, la finalul participării sale la Summitul Flancului Estic din Polonia, că formarea unui nou Guvern trebuie să se producă într-un interval cât mai scurt. Şeful statului a explicat că există atât motive economice, cât şi parlamentare care impun accelerarea negocierilor dintre partidele politice.
Potrivit preşedintelui, termenul-limită pentru îndeplinirea unor obiective legate de Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) face necesară instalarea rapidă a unui Executiv cu puteri depline. În plus, apropierea vacanţei parlamentare reduce timpul disponibil pentru finalizarea procedurilor de învestire.
„Pentru România e important, pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR, e important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară marţi, ar fi bine să avem un guvern până marţi. Asta e ce pot să vă spun în momentul ăsta”, a spus preşedintele, după participarea la Summitul Flancului Estic.
Întrebat despre negocierile purtate între formaţiunile politice, Nicuşor Dan s-a arătat optimist şi a afirmat că din poziţiile exprimate public în ultimele zile se poate contura o soluţie viabilă pentru formarea unei majorităţi.
„Eu cred că suntem toţi oameni serioşi şi în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile, am avut nişte declaraţii politice. Dacă punem cap la cap în mod logic acele declaraţii politice care s-au făcut în faţa dumneavoastră, rezultă de acolo cel puţin o soluţie. Am văzut în declaraţiile publice disponibilitate pentru o soluţie, cel puţin pentru o soluţie”, a afirmat şeful statului, potrivit News.ro.
Preşedintele a precizat că, în această etapă, responsabilitatea identificării unei formule de guvernare aparţine partidelor parlamentare. El a subliniat că aşteaptă ca acestea să ajungă la un acord privind o majoritate şi să prezinte o propunere clară la Palatul Cotroceni.
„Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Cred că după două luni, noi toţi, cetăţenii, în ţara asta, putem să aşteptăm de la partidele politice o propunere de majoritate. (..) Din declaraţiile publice, acea soluţie care se preconiza era o soluţie de guvern minoritar, susţinută de o majoritate”, a explicat Nicuşor Dan.
Întrebat dacă se aşteaptă ca formaţiunile politice să înainteze o singură propunere pentru funcţia de premier, preşedintele a evitat să ofere un răspuns direct, insistând însă asupra responsabilităţii pe care o au liderii politici în această perioadă.
„Eu mă aştept la responsabilitate. După două luni, soluţii de majoritate”, a declarat Nicuşor Dan.
Declaraţiile au fost făcute în contextul în care negocierile pentru formarea viitorului Executiv continuă, iar partidele încearcă să ajungă la un compromis înainte de încheierea actualei sesiuni parlamentare.







