ANM anunţă Cod galben de temperaturi ridicate şi disconfort termic accentuat. Sunt anunţate şi furtuni în unele zone

ANM anunţă Cod galben de temperaturi ridicate şi disconfort termic accentuat. Sunt anunţate şi furtuni în unele zone

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) avertizează că România va traversa un nou episod de vreme caniculară, însoţit de disconfort termic accentuat şi fenomene de instabilitate atmosferică. Meteorologii au emis o informare valabilă de luni, de la ora 10:30, până miercuri, la ora 21:00, interval în care temperaturile vor continua să crească în cea mai mare parte a ţării, iar în anumite regiuni sunt în vigoare avertizări Cod galben atât pentru căldură, cât şi pentru furtuni.
Potrivit specialiştilor, maximele vor varia între 24 şi 34 de grade Celsius. Cele mai ridicate valori sunt aşteptate în nord-vestul şi sudul ţării, în timp ce în depresiuni şi în zonele afectate de instabilitate atmosferică temperaturile vor fi ceva mai scăzute.
Pentru ziua de luni, în intervalul 12:00-21:00, ANM a emis un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru judeţele Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Iaşi, Botoşani, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu şi pentru cea mai mare parte a judeţului Cluj.
În aceste regiuni, valorile maxime vor ajunge la 30-34 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi, ceea ce înseamnă un nivel ridicat al disconfortului termic, potrivit News.ro
Tot luni, în acelaşi interval orar, intră în vigoare un alt Cod galben, de această dată pentru instabilitate atmosferică accentuată. Avertizarea vizează 22 de judeţe din Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei.
Meteorologii anunţă averse torenţiale, descărcări electrice frecvente, rafale de vânt de 50-70 km/h, iar pe arii restrânse sunt posibile vijelii şi căderi de grindină cu diametrul cuprins între unu şi trei centimetri. În intervale scurte, cantităţile de apă pot ajunge la 25 de litri pe metrul pătrat, iar izolat pot depăşi chiar 40 l/mp.
Instabilitatea atmosferică va continua şi marţi, între orele 12:00 şi 21:00. Un nou Cod galben va afecta judeţele Maramureş, Hunedoara, Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Covasna şi zonele montane din alte judeţe ale ţării. Sunt prognozate aceleaşi fenomene: ploi torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi, local, grindină.
Meteorologii precizează că manifestări specifice instabilităţii atmosferice pot apărea izolat şi în alte regiuni ale ţării.
Şi Capitala va resimţi efectele valului de căldură. Luni şi marţi sunt aşteptate temperaturi maxime de 31-32 de grade, în timp ce disconfortul termic va rămâne ridicat. Cerul va fi variabil, însă spre seară şi în timpul nopţii vor apărea înnorări temporare, existând şanse de ploi slabe şi descărcări electrice.
Miercuri, temperatura maximă va coborî uşor, spre 30 de grade, însă vremea va rămâne călduroasă. După-amiaza sunt prognozate averse torenţiale, intensificări ale vântului, grindină şi descărcări electrice, în contextul accentuării instabilităţii atmosferice şi al menţinerii unui nivel ridicat al disconfortului termic.

Distribuie:envelope-fillEmail
viewscnt
Proiect susținut de  
ULTIMELE ȘTIRI